Przed nami mecz 20. kolejki Bundesligi. Po rozczarowującym remisie z Hannoverem 1:1 drużyna Domenico Tedesco wybiera się do Stuttgartu, by poszukać premierowego ligowego zwycięstwa w 2018 roku. Czy Die Knappen zdobędą pierwszy komplet punktów w rundzie wiosennej? Zapraszamy na 15:30 do Eleven Sports 3, aby się o tym przekonać.

SYTUACJA ZESPOŁÓW

Trzeba przyznać, iż Schalke rozpoczęło rundę wiosenną bardzo przeciętnie. W meczach z Lipskiem (3:1) i Hannoverem (1:1) Die Knappen zdobyli zaledwie 1 punkt. W zeszłotygodniowym starciu podopieczni Tedesco prowadzili od 16. minuty po golu Marko Pjacy. Od momentu bramki spuścili jednak nieco z tonu i zostawili więcej pola do popisu zawodnikom Breitenreitera. A ci w 86. minucie spotkania doprowadzili do wyrównania za sprawą bramki Niclasa Füllkruga . Już nie pierwszy raz w tym sezonie Schalke zostało ukarane za swój minimalizm w grze i bez wątpienia jest to jeden z elementów do poprawy przez Domenico Tedesco. Mimo słabego początku rundy wiosennej drużyna z Zagłębia Ruhry wciąż utrzymuje się w czołówce tabeli. Obecnie zajmuje 4. miejsce z dorobkiem 31 punktów na koncie (tyle samo, co Leverkusen, Lipsk, czy M’gladbach), z dwupunktową stratą do Eintrachtu, który wczoraj dość niespodziewanie wskoczył na pozycję wicelidera.

O nieco lepszym początku rundy można za to mówić w kontekście Stuttgartu, a to za sprawą wygranej 1:0 nad Herthą w meczu otwierającym drugą część rozgrywek. W zeszłym tygodniu to jednak Mainz triumfowało nad drużyną Hannesa Wolfa, wygrywając na własnym stadionie 3:2. Die Schwaben wciąż oscylują w dole tabeli, znajdując się obecnie na 14. pozycji, 5 punktów nad strefą spadkową. Dzisiejszy rywal Schalke jest więc teoretycznie jedną ze słabszych drużyn w lidze, ale to nie znaczy, że zwycięstwo piłkarzom Tedesco przyjdzie łatwo. Na Mercedes-Benz Arena Stuttgart prezentuje się bardzo dobrze, o czym świadczy bilans meczów: 6 zwycięstw, 1 remis, 2 porażki.

RUNDA JESIENNA

W meczu na Velins Arena przeciwko Stuttgartowi Schalke wyszło w następującym ustawieniu:

Fährmann (C) – Stambouli, Naldo, Nastasic – Caligiuri, Goretzka, Bentaleb, Oczipka – Konoplyanka, Meyer, Harit

Spotkanie rundy jesiennej zakończyło się zwycięstwem Schalke 3:1. Mecz w Gelsenkirchen rozpoczął się od mocnego uderzenia, a konkretnie od kopnięcia, które otrzymał w polu karnym Amine Harit. Sprawcą sytuacji był Orel Mangala, a sędzia po konsultacji z VARem podyktował wtedy rzut karny. Z jedenastu metrów bramkę zdobył Nabil Bentaleb, choć bliski obrony był bramkarz Stuttgartu. W 40. minucie do głosu doszli goście. Dobre dośrodkowanie Brekalo zamienił na bramkę Akolo w sytuacji, w której przy kryciu w polu karnym zaspał nieco Thilo Kehrer. Druga połowa, podobnie jak i pierwsza, rozpoczęła się pozytywnie dla piłkarzy Tedesco, bowiem już w 47. minucie pierwszą bramkę w sezonie zdobył Naldo, po kapitalnym dograniu Oczipki z rzutu wolnego. Dosłownie minutę później, po świetnej wymianie piłki Burgstallera z Haritem ten pierwszy wyszedł na czystą pozycję i miękką podcinką pokonał Zielera. Schalke dowiozło pewne zwycięstwo do końca spotkania, zdobywając wówczas drugi komplet punktów w sezonie.

ABSENCJE

W zespole gospodarzy na pewno nie wystąpi Weston McKennie, który w meczu z Hannoverem, po pechowym starciu doznał częściowego zerwania więzadeł w prawym kolanie. Amerykanin wypadł z gry na około 6 tygodni. Nie zagra także Pablo Insua, który niedawno powrócił do treningów z zespołem (polecamy zapoznać się z tekstem, o dotychczasowych losach obrońcy w Schalke: LINK). Ciekawa jest też kwestia występu Goretzki, który w poprzednim meczu przy każdym kontakcie z piłką był wygwizdywany, a jego gra także nie dawała kibicom powodów do zmiany swojego postępowania.

W drużynie Stuttgartu nie zobaczymy Mangali, Mane, Zimmermanna oraz byłego zawodnika Schalke – Holgera Badstubera.

GARŚĆ CIEKAWOSTEK

• Stuttgart zdobył na własnym stadionie 19 punktów (w 9 meczach) – tyle samo, co Schalke (w 10 meczach)
  • W spotkaniach przed własną publicznością Stuttgart stracił tylko 5 goli, co jest najlepszym wynikiem w Bundeslidze, jeśli chodzi o mecze rozgrywane u siebie
  • Dzisiejsi gospodarze przegrali 5 z ostatnich 6 spotkań ligowych
  • W ostatnich 7 meczach Bundesligi Schalke wygrało tylko raz
  • Domenico Tedesco pracował w Stuttgarcie w akademii juniorów w latach 2008-2015

PODSUMOWANIE

Schalke potrzebuje przełamania w 2018 roku. Drużyna Domenico Tedesco musi zdobyć wreszcie komplet punktów, aby utrzymać dobre miejsce w czołówce, tym bardziej, iż zbliża się trudny okres dla Die Knappen. Za niedługo spotkania z takimi rywalami, jak Bayern Monachium, Bayer Leverkusen, czy też Hoffenheim, dlatego potrzebne jest natychmiastowe przełamanie, a także poprawa stylu gry. Miejmy nadzieję, iż to nastąpi już w dzisiejszym meczu na Mercedes-Benz Arena.