Historia klubu

FC Gelsenkirchen-Schalke 04 (w skrócie nazywany FC Schalke 04 bądź S04) – niemiecki klub sportowy z siedzibą w mieście Gelsenkirchen, leżącym w zachodniej części kraju w Zagłębiu Ruhry, w kraju związkowym Nadrenia-Westfalia. Klub założony został 4 maja 1904.

Drużyna piłkarzy występuje w pierwszej lidze niemieckiej od 1991. W historii zapisała się jako siedmiokrotny mistrz Niemiec i czterokrotny zdobywca Pucharu Niemiec. Schalke 04 jest również utytułowane na arenie europejskiej. Jest zdobywcą Pucharu UEFA z 1997, gdy w finałowym dwumeczu pokonało Inter Mediolan. Barwami klubu są kolory niebieski i biały. Swoje domowe spotkania drużyna piłkarska rozgrywa na obiekcie Veltins-Arena, mogącym pomieścić ponad 61 tysięcy widzów.

Funkcję trenera pełni Markus Weinzierl. W sezonie 2007/2008 klub zajął 3. miejsce w lidze, rok później 8, zaś w sezonie 2009/2010 został wicemistrzem Niemiec. Nosi przydomki „Die Königsblauen” i „Die Knappen”. Do końca lat 30. także znany jako „Pollackenklub”.

Klub posiada także między innymi sekcje piłki nożnej kobiet, koszykówki, piłki ręcznej, lekkoatletyki, tenisa stołowego oraz e-sportu.

Futbol związkowy jest regulowany międzynarodowo przez Międzynarodową Federację Piłki Nożnej (FIFA, francuski: Fédération Internationale de Football Association), która organizuje Puchary Świata zarówno dla mężczyzn jak i kobiet.
H1
H2
H3
H4
H1
H2
H3
H4