W piątek 29. września w Gelsenkirchen odbyło się spotkanie pomiędzy miejscowym Schalke a przyjezdnym Bayerem Leverkusen. Momentami kibice Die Königsblauen mieli powody do radości, wydawało się nawet, że Leon Goretzka przechyli szalę zwycięstwa na korzyść gospodarzy strzelając drugą bramkę, ale niestety fatalnie przestrzelił w stuprocentowej sytuacji. Mecz zakończył się wynikiem 1:1 a bramki zdobyli Leon Goretzka oraz Leon Bailey.

PIERWSZA POŁOWA

Początek meczu zdecydowanie należał do ekipy z Leverkusen. Po pierwszych dwudziestu minutach meczu Bayer miał około 70% posiadania piłki, a Schalke nie potrafiło stworzyć sobie żadnej sytuacji pod ich bramką. Co prawda, McKennie oddał strzał w stronę bramki Leno już na początku spotkania, ale futbolówka wylądowała na trybunach stadionu Veltins-Arena. Warto jeszcze przypomnieć o świetnym powrocie Harita. Młody pomocnik zanotował bardzo ważną interwencję po powrocie z rzutu rożnego w nasze pole karne, przecinając podanie od Juliana Brandta. Ciekawie zrobiło się gdy na zegarze wybiła 30. minuta meczu. Najpierw Amine Harit wywalczył rzut wolny blisko pola karnego Bayeru, a następnie, w 34 minucie spotkania Leon Goretzka popisał się fenomenalnym uderzeniem nad murem gości i wpakował piłkę do siatki. Bernd Leno prześledził tylko ruch futbolówki swoim wzrokiem. Piękna bramka i co najważniejsze, Schalke poszło za ciosem. Dwie minuty po strzeleniu bramki świetnym strzałem popisał się Yevhen Konoplyanka, ale tym razem Leno sparował strzał na rzut rożny. Do końca połowy wynik nie uległ już zmianie.

DRUGA POŁOWA

Drugą część spotkania lepiej rozpoczęli zawodnicy Bayeru. W 49 minucie meczu, po składnej akcji gości, Lucas Alario stanął przed szansą pokonania Ralfa Fährmanna, ale to goalkeeper gospodarzy wyszedł górą z tego pojedynku. Następne minuty okazały się zgubne dla ekipy Schalke 04. Najpierw Leon Goretzka zmarnował wyśmienitą sytuację. Po rzucie rożnym, piłka spadła prosto pod nogi 22-letniego Niemca, lecz ten z siedmiu metrów uderzył futbolówkę z całej siły, przenosząc ją nad bramką Leno. Swojej irytacji nie krył Naldo, który w całej sytuacji był tuż obok Leona. Goretzka mógł zrobić w tej akcji niemalże wszystko, niestety strasznie się pomylił. Kilka minut później, w 61. minucie spotkania gola wyrównującego zdobył Leon Bailey. Po akcji prawym skrzydłem gości i po podaniu Larsa Bendera akcję wykończył 20-latek z Jamajki. Uderzył z narożnika pola karnego, a piłka odbiła się jeszcze o nogę Nastasicia i wpadła do bramki bezradnego Fährmanna. Do końca spotkania oglądaliśmy już dość wyrównane widowisko, zarówno Schalke jak i Bayer mieli okazje do strzelenia bramki, ale wynik już się nie zmienił. Pod koniec meczu pomiędzy zawodnikami obu drużyn doszło do kilku spięć. Najpierw zawodnicy Schalke domagali się karnego po rzekomym faulu na Guido Burgstallerze, a potem Bastian Oczipka został ukarany żółtą kartką po zbyt agresywnej próbie odebrania piłki zawodnikowi Bayeru. Warto nadmienić, że w owej sytuacji sędzia dość długo konsultował się z pozostałymi arbitrami i podjął decyzję po obejrzeniu powtórek video.

POSTAWA SCHALKE

Remis na pewno pozostawia niedosyt. Zawodnicy Schalke walczyli i tego im odmówić nie można, lecz momentami porażająca była niemoc Schalke, szczególnie w akcjach ofensywnych. Od kilku spotkań widać zdecydowanie, że zawodnikom Die Königsblauen brakuje pomysłu na strzelanie goli. O ile widać, że Domenico Tedesco zaraził drużynę walecznością, o tyle sposobu na bycie skutecznym ciągle nie znalazł. Miejmy nadzieję, że zmieni się to podczas następnego spotkania z Herthą Berlin. Mecz odbędzie się po przerwie na reprezentacje, 14. października o 15:30 na Olympiastadion w Berlinie.

SKŁADY

FC Schalke 04 Gelsenkirchen: Fährmann (C) – Kehrer, Naldo, Nastasić – D. Caligiuri, McKennie (90+1. Meyer), Harit, Goretzka, Oczipka – Konoplyanka (84. Di Santo), Embolo (54. Burgstaller).
Rezerwowi: Nübel – Bentaleb, Burgstaller, Di Santo, Meyer, Reese, Stambouli.

Bayer 04 Leverkusen: Leno (C) – Bender, Tah, P. Retsos, Wendell – Aránguiz (46. Havertz), Bender – Bellarabi (46. Bailey), Volland, Brandt (82. Kohr) – Alario.
Rezerwowi: R. Özcan – Bailey, Havertz, Henrichs, Kohr, Mehmedi, Pohjanpalo.