Wielki talent brytyjskiego futbolu dołączył do Królewsko-Niebieskich: Schalke sprowadziło Rabbiego Matondo z klubu aktualnego mistrza Anglii – Manchesteru City. 18-latek podpisał 4,5-letni kontrakt, obowiązujący do czerwca 2023 roku. Będzie występował z numerem 14.

Wypowiedzi dyrektora sportowego i trenera

Christian Hiedel: „Cieszymy się, że w ostatnich tygodniach bez większego rozgłosu udało nam się przekonać Rabbiego, że transfer do Schalke będzie dla niego odpowiednią decyzją. Jesteśmy zadowoleni z tego, że zdecydował się na perspektywy zaoferowane przez nasz klub.

Domenico Tedesco: „Poświęciliśmy dużo czasu na przekonanie Rabbiego, by przeniósł się do Gelsenkirchen, gdyż jesteśmy przekonani o jego potencjale: jest niezwykle szybki i dobry technicznie. Nie wolno jednak nam zapomnieć, że wciąż jest bardzo młody. Dlatego damy mu trochę czasu, aby zapoznał się z klubem i realiami Bundesligi.

Wypowiedź piłkarza

Rabbi Matondo: „Już wcześniej wiedziałem trochę o Schalke. To właśnie tutaj pierwsze kroki w karierze stawiali Mesut Özil, Leroy Sané, czy Ivan Rakitić. Do tego doszły rozmowy z trenerem, a także nowi koledzy z drużyny opowiadali mi same dobre rzeczy. Ponadto Bundesliga to wspaniałe rozgrywki. Schalke 04 uważam za właściwy wybór dla mojej piłkarskiej przyszłości i nie mogę się doczekać, aby stać się częścią tego klubu.”

Obecny sezon

Reprezentant Walii (w seniorskiej kadrze zadebiutował 20 listopada 2018 w meczu z Albanią) w 2016 roku przeniósł się z młodzieżowej drużyny Cardiff City do Manchesteru City. W drużynie rywala Schalke w 1/8 finału Ligi Mistrzów występował w zespole U-21, gdzie w obecnym sezonie Premier League 2 rozegrał 11 spotkań, w których zdobył 6 bramek i zanotował 4 asysty. W fazie grupowej UEFA Youth League wystąpił we wszystkich sześciu meczach, gdzie zaliczył gola i asystę. Regularnie trenował także z pierwszym zespołem City pod okiem Pepa Guardioli.

Dzieciństwo i pochodzenie

Matondo urodził się 9 września 2000 roku w Liverpoolu. Jego rodzice pochodzą z Demokratycznej Republiki Konga. Rodzina Rabbiego krótko po jego narodzinach przeniosła się z Liverpoolu do Cardiff, gdzie dorastał w dzielnicy Tremfora, charakteryzującej się dużym bezrobociem i przestępczością. W tych niełatwych okolicznościach w wieku 3 lat Rabbi zaczął kopać piłkę z braćmi i ojcem. Jak sam przyznał, dorastanie w tych warunkach pozwoliło mu dojść tam, gdzie jest obecnie. Ze względu na pochodzenie, miejsce narodzin i zamieszkania, mógł wybierać pomiędzy reprezentowaniem trzech krajów, czyli Angli, DR Konga oraz Walii. Do piętnastego roku życia występował w kadrach juniorskich angielskiej federacji, ale ostatecznie zdecydował się na Walię.

Charakterystyka boiskowa

Udało nam się ustalić, że Matondo jest skrzydłowym, który świetnie czuje się w grze jeden na jednego i mija rywali balansem ciała. Wyróżnia go przede wszystkim szybkość, gdyż niektórzy twierdzili, że jest szybszy niż Leroy Sané i potwierdziło się to na testach szybkościowych wykonanych w akademii City – na 20 metrów osiągnął 2,62 sekundy, co było najlepszym wynikiem w całym klubie. Jest to zawodnik prawonożny, ale dobrze operuje także lewą. Czasami można mu zarzucić brak aktywności w defensywie, ale z biegiem czasu powinien nabrać odpowiednich nawyków. Nie jest to wysoki gracz – według większości źródeł ma 171 cm wzrostu, ale dzięki temu porusza się nisko na nogach. Z pewnością będzie musiał nabrać masy mięśniowej, by ścierać się z silnymi obrońcami występującymi w Bundeslidze. Ci, który znają go z angielskich boisk porównują go do Raheema Sterlinga, co może ułatwić nam stworzenie charakterystyki 18-latka. W drużynach młodzieżowych City występował między innymi z Jadonem Sancho i Javairo Dilrosunem, którzy tak świetnie wprowadzili się na niemiecką arenę. Można zatem spodziewać się, że Walijczyk również zaliczy dobre wejście do Bundesligi.

Warunki umowy

Przechodząc do warunków umowy pomiędzy klubami, otrzymaliśmy jedynie niepotwierdzone informacje docierające z różnych mediów. Spekuluje się, że ostateczna kwota transferu wyniosła około 13 milionów Euro. W kontrakcie miała zostać zawarta także klauzula odkupu zawodnika przez City za kwotę 55 milionów Euro. Jeżeli informacje te się potwierdzą, można będzie stwierdzić, że jest to naprawdę dobry ruch ze strony Christiana Heidela.

Matondo będzie pierwszym Walijczykiem, a zarazem pierwszym Brytyjczykiem w historii Schalke 04.

Oby napisał swoją ciekawą historię w barwach Die Knappen.